Co zrobić, gdy sprawca zbiegnie z miejsca kolizji?

Co zrobić, gdy sprawca zbiegnie z miejsca kolizji?

Coraz częściej zdarza się, że jesteśmy poszkodowania w kolizji, w której sprawca uchyla się od odpowiedzialności, bądź jesteśmy świadkami, gdy dochodzi do przestępstwa, a winny zbiega z miejsca zdarzenia. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? Czy możemy liczyć na czyjąś pomoc, a także na odszkodowanie? Zapraszamy do naszego poradnika na temat czynności w przypadku braku winnego.

Kolizja, stłuczka, zadrapanie – co zrobić?

Często możemy być poszkodowani, a raczej nasze auto na parkingu, a winowajca najzwyczajniej nie pozostawił po sobie żadnego śladu. Dzieje się tak, ponieważ składki ubezpieczenia od szkód cywilnych, czyli potocznie zwane OC są coraz wyższe, a sprawcą wydaje się, że szkoda, którą nam wyrządzili, nie jest współmierna do kary, zatem nie warto jej zgłaszać, by stracić cenne zniżki.

W tym przypadku, jeśli nikt nie ucierpiał, należy przede wszystkim popytać przechodniów, czy też właścicieli aut zaparkowanych obok, czy nie zauważyli czegoś podejrzanego. Warto wywiesić ogłoszenia na pobliskich słupach, a także poprosić o nagrania z monitoringu. Obecnie wszystkie większe parkingi oraz osiedla posiadają dostępny dla mieszkańców lub klientów monitoring, dlatego też i w tym przypadku nie powinno być problemu.

Jeśli jednak wypadek jest poważny i są ranni lub my sami doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu i jesteśmy narażeni także na straty materialne, powinniśmy niezwłocznie zadzwonić na policję. To oni pomogą nam namierzyć sprawcę, a także sporządzić odpowiedni raport, który pomoże nam przy ubieganiu się o odszkodowanie.   

Fundusz odszkodowawczy, a Assistance – czym są?

Będąc poszkodowanym zarówno podczas kolizji, jak i poważniejszego wypadku bez sprawcy możemy starać się o odszkodowanie z funduszu. Jest to instytucja, która pomaga osobom, które mają problem z ustaleniem winnego, jednak szkoda jest na tyle poważna, że potrzebna jest pomoc finansowa. W tym celu należy złożyć odpowiednią dokumentację w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym, by ten wystąpił do funduszu o wypłatę środków.

Oczywiście sami też możemy zadbać o siebie, wykupując ubezpieczenie Assistance. Jest ono bardzo pomocne, szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy holowania, transportu naszych pasażerów, a nawet noclegu. W zależności od wyboru pakietu, w niektóre z nich obejmują nawet taką usługę jak pomoc drogowa Słubice, co jest niezwykle ważne, gdy podróżujemy naszym samochodem poza granice kraju. Wtedy to transport, a czasem naprawa samochodu jest darmowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *