Jakie są zalety bawełny i wełny?

pralnia

Jakie są zalety bawełny i wełny?

We współczesnej branży odzieżowej stosuje się różnorodne tkaniny, które należy sklasyfikować w trzech grupach: materiały naturalne (włókna wyprodukowane z surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego), materiały sztuczne (włókna fabrykowane w laboratorium ze składników naturalnych np. celuloza i składników mineralnych np. ze szkła wodnego) oraz materiały syntetyczne (włókna wytwarzane w laboratoriach z substancji chemicznych niepojawiających się w przyrodzie np. poliester). Na jakie tkaniny zdecydować się, robiąc zakupy? Jakiej pielęgnacji poddać zakupione rzeczy?

Bawełna

W przemyśle tekstylnym, jedną z najpopularniejszych tkanin, jest bawełna. Jest to rodzaj włókna sklasyfikowanego, jako roślinne, ponieważ w normalnych warunkach, oplata ono nasiona. Dzięki budowie struktury, charakteryzuje się niebywałą długotrwałością i wytrzymałością. Wytwarza się z niej lekkie i miękkie włókniny, przędzę, materiały opatrunkowe (bandaże, gazy), jest również elementem dodawanym do innych tkanin.

pralnia lublin

Jakie zalety ma bawełna?

Bawełniana odzież jest komfortowa i wygodna w noszeniu, ponieważ jest materiałem lekkim i zwiewnym, który nie pogłębia problemu potliwości, nie wywołuje uczulenia, nie przyczynia się również do podrażnienia skóry, pieczenia i zaczerwienienia. Ponadto, nie jest tkaniną szczególnie rozciągliwą, która po kilku praniach traci swój pierwotny wygląd.

Bawełna jest wyjątkowo łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o tym, by białe rzeczy prać w temperaturze do 90 stopni, natomiast kolorowe do 60 (używając produktów najlepszej jakości), a po wypraniu, najlepiej suszyć je nie w suszarce bębnowej, lecz rozwieszone.

Wełna

Wełna jest pozyskiwana z sierści zwierząt, dlatego też kategoryzuje się ją, jako włókno naturalne. Jest surowcem włókienniczym bardzo cenionym w przemyśle odzieżowym, z którego wyrabia się dzianiny i tkaniny najwyższe gatunkowo. Najpopularniejsze rodzaje wełny to: 

  1. Merino z runa owiec merynos – bardzo miękkie, delikatne, trwałe i cienkie włókno, wykorzystywane do produkcji skarpet, bielizny termoaktywnej oraz swetrów.
  2. Kaszmir z sierści kóz kaszmirskich, cechuje się lekkością, wytrzymałością oraz ciepłem, mimo, że jest tkaniną przepuszczającą powietrze.
  3. Alpaka to tkanina lekka i błyszcząca z wełny lam.

Włókno wełniane ma sporo zalet: wchłanianie wilgoci i promieniowania UV oraz właściwości termoizolacyjne. Jest jednak trudne w pielęgnacji, dlatego optymalnym rozwiązaniem będzie pralnia Lublin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *